Bhagawadgita jest dziełem sztuki
Nie ma chyba drugiej księgi na świecie, która miałaby taką ilość komentarzy, zwłaszcza najwybitniejszych filozofów i uczonych wszystkich wieków; a nie ma na pewno żadnej – oprócz Biblii – tłumaczonej na tyle, tak starożytnych, jak i nowożytnych języków.
Temat i forma Bhagawadgity wystarczyłyby już same przez się by uczynić z niej dzieło nieśmiertelne. Pisana w najpiękniejszym Sanskrycie, o surowej klasycznej powadze, a zarazem nieporównanym wdzięku i subtelności wyrazu, dostojnym rytmie, bogatym rytmie, Gita jest zaiste pieśnią, dziełem wielkiej sztuki, nie tylko wzniosłej filozofii.
Tak twierdzi B. L. Atreya – Profesor Sanskrytu, filozofii i psychologii na słynnym uniwersytecie hinduskim w Benaresie; wykładowca zapraszany na uniwersytety Ameryki, Europy, Chin, Japonii na odczyty o filozofii, religii i kulturze Indii. Autor cennych dzieł o filozofii, z których najważniejsze „Jogi Wasziszta”. Członek Międzynarodowego Instytutu Filozofii i „Haute Academie Latine Internationale” w Paryżu.
Nie czujemy się kompetentni, żeby polemizować z jego opinią. Przyjmujemy ją do wiadomości i przekazujemy w niezmienionej formie. Jeśli ktoś chce się wypowiedzieć na ten temat, zapraszmy na forum dyskusyjne pośwęcone artystycznym walorom Bhagawadgity.
Bhagawadgita inspiruje artystów
Bhagawadgita nie tylko sama jest dziełem sztuki, ale również stanowiła i nadal stanowi źródło inspiracji dla twórców z różnych dziedzin sztuki. W naszej galerii zebraliśmy przykładowe malowidła i rzeźby inspirowane tekstem Bhagawadgity. Postaramy się w przyszłości zaprezentować galerię z utworami muzycznymi, scenicznymi oraz filmami. Jeśli chodzi o utwory literackie, to prawdopodobnie trudno znaleźć choćby jeden głęboki tekst epicki czy liryczny, który nie poruszałby któregoś z tematów omawianych w Bhagawadgicie. Wielu autorów otwarcie wskazuje Bhagawadgitę, jako główną inspirację do przemyśleń, które wyrażają w swoich utworach.